The Thermion 2 XQ50 Pro features a high resolution 1024×769 AMOLED display with 3-12x magnification and capable of detecting objects over 1900 yards away with a laser rangefinder effective to over 850 yards. The thermal imaging riflescope produces images at both short and long ranges. Boasting 10 hours of battery life on its dual batteries and housed in rugged magnesium alloy housing.
Pulsar PL76555 Thermion 2 LRF XQ50 Pro Thermal Rifle Scope Black 3-12x 50mm 384×288 50Hz Resolution Features Laser Rangefinder
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$3,899.96 Original price was: $3,899.96.$2,999.97Current price is: $2,999.97.
Availability: 7 in stock
| Brand | Pulsar |
| Category | Thermal Scopes |
| Series | LRF XQ50 |
| Model | Thermion 2 Pro |
| Magnification | 3-12x |
| Color | Black |
| Material | Magnesium Alloy |
| Firearm Type | Rifle |
| Field of View | 7.50 Degrees @ 100 ft |
| Resolution | 384×288 50Hz |
| Objective | 50mm |
| Battery Size | APS5 Internal / APS2 / 3 External |
| Length | 16.50″ |
| Battery Life | 10 hrs |
| Scope Type | Rifle Scope |
| Weight | 31.70 oz |
| Display | 1024×768 AMOLED |
| Features | Laser Rangefinder |
Be the first to review “Pulsar PL76555 Thermion 2 LRF XQ50 Pro Thermal Rifle Scope Black 3-12x 50mm 384×288 50Hz Resolution Features Laser Rangefinder” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision RATT35-640-V3 Rattler V3 35-640 Thermal Black 2.5x 35mm 640×512 50 Hz Resolution
$5,583.50Original price was: $5,583.50.$4,295.00Current price is: $4,295.00. -
AGM Global Vision RATT35-384-V3 Rattler V3 35-384 Thermal Black 3.5x 35mm 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$3,633.50Original price was: $3,633.50.$2,795.00Current price is: $2,795.00. -
AGM Global Vision RATT25-384-V3 Rattler V3 25-384 Thermal Black 2.5x 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,333.50Original price was: $2,333.50.$1,795.00Current price is: $1,795.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXSTORMS3R Storm S6 Thermal Black 35mm 3.5x Zoom 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,598.70Original price was: $2,598.70.$1,999.00Current price is: $1,999.00.





Reviews
There are no reviews yet