Pulsars XQ35 Pro with a detection range of up to 1475 yards and a variable magnification of 2.5-10x the Talion is fully capable of locating heat signatures even in total darkness. The Talion features built-in photo Picture-in-Picture mode and video recording; multi-point prism mount to aid in exact positioning on the rifle; 384×288 microbolometer sensor resolution and an improved
Pulsar PL76566U Talion XQ35 Pro Thermal Black 2.5-10x35mm Multi Reticle 384×288 17 Microns 50 Hz Resolution
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,599.96 Original price was: $2,599.96.$1,999.97Current price is: $1,999.97.
Availability: 20 in stock
| Brand | Pulsar |
| Category | Thermal Scopes |
| Series | XQ35 Pro |
| Model | Talion |
| Magnification | 2.5-10x |
| Color | Black |
| Reticle | Multi |
| Material | Magnesium Alloy |
| Firearm Type | Rifle / Shotgun |
| Mount Type | Multi-Port Prism |
| Wireless Capable | Yes |
| Field of View | 20 x 15 @ 100 yds |
| Resolution | 384×288 17 Microns 50 Hz |
| Objective | 35mm |
| Rechargeable | Yes |
| Battery Size | APS 5T |
| Length | 12.90″ |
| Proofs | Shock / Water / Weather Proof |
| Detection Range | 1475 yds |
| Battery Life | 9 hrs |
| Compatible With | Stream Vision 2 App |
| Weight | 24.69 oz |
| Display | 1024×768 AMOLED |
| Picture or Video | Photo / PiP / Video |
Be the first to review “Pulsar PL76566U Talion XQ35 Pro Thermal Black 2.5-10x35mm Multi Reticle 384×288 17 Microns 50 Hz Resolution” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision RATT35-640-V3 Rattler V3 35-640 Thermal Black 2.5x 35mm 640×512 50 Hz Resolution
$5,583.50Original price was: $5,583.50.$4,295.00Current price is: $4,295.00. -
AGM Global Vision RATT35-384-V3 Rattler V3 35-384 Thermal Black 3.5x 35mm 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$3,633.50Original price was: $3,633.50.$2,795.00Current price is: $2,795.00. -
AGM Global Vision RATT25-384-V3 Rattler V3 25-384 Thermal Black 2.5x 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,333.50Original price was: $2,333.50.$1,795.00Current price is: $1,795.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXSTORMS3R Storm S6 Thermal Black 35mm 3.5x Zoom 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,598.70Original price was: $2,598.70.$1,999.00Current price is: $1,999.00.







Reviews
There are no reviews yet.