Trijicon’s ACOG is a fixed power compact riflescope with an illuminated reticle pattern for use in bright to low/no light with legendary durability and reliability. Features multi-coated lenses provide superior clarity and light-gathering capabilities with zero distortion; dry-nitrogen-filled to eliminate fogging and waterproof to 100 meters; shock-resistant proven to withstand recoil from 22LR up to 50 BMG and easily passes U.S. military drop test requirements. Favored by competitive shooters the 3.5x35mm model provides lightning fast target acquisition and superb optical clarity. Includes a thumbscrew flattop adaptor 3.5X35 Scopecoat LENSPEN lanyard assembly for adjuster caps Trijicon logo sticker ACOG manual and warranty card.
| Brand | Trijicon |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | ACOG |
| Magnification | 3.5x |
| Reticle | Illuminated Green Horseshoe .223 / 5.56 BDC |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | ACOG Flattop Mount |
| Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Field of View | 28.90 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 3 Clicks per Inch @ 100 yds |
| Objective | 35mm |
| Eye Relief | 2.40″ |
| Length | 8″ |
| Includes | TA51 Flattop Mount |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 14 oz |
| Exit Pupil Diameter | 9.91mm |
Be the first to review “Trijicon 100156 ACOG Black Hardcoat Anodized 3.5x35mm Illuminated Green Horseshoe .223/5.56 BDC Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Steiner 8786 H6Xi Black 3-18x50mm 30mm Tube Illuminated Modern Hunter Reticle
$1,949.99Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99. -
Traditions A1171 Muzzleloader Scope Pack Matte Black 3-9x 40mm
$105.34Original price was: $105.34.$81.03Current price is: $81.03. -
Burris 200017 Droptine Black Matte 3-9x40mm 1″ Tube Ballistic Plex Reticle
$194.99Original price was: $194.99.$149.99Current price is: $149.99. -
Leupold 118772 Pro Gear Alumina Matte Black Aluminum 56mm Obj. 3″ x 56mm Screw On
$103.99Original price was: $103.99.$79.99Current price is: $79.99.





Reviews
There are no reviews yet.