The ACOGs are internally-adjustable compact telescopic sights with Tritium-illuminated reticle patterns for use in low light or at night. Bindon Aiming Concept (BAC) models feature bright daytime reticles using fiber optics which collect ambient light. The ACOG combines traditional precise distance marksmanship with close-in aiming speed. Designed for use with the M16 family every feature of its mechanical and optical design was chosen for a single purpose: to provide increased hit potential in all lighting conditions without failure prone batteries.
| Brand | Trijicon |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | ACOG |
| Magnification | 4x |
| Reticle | Illuminated Red LED Crosshair .223 / 5.56 BDC |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | ACOG Flattop Mount |
| Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Field of View | 36.80 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 2 Clicks per Inch @ 100 yds |
| Objective | 32mm |
| Eye Relief | 1.50″ |
| Battery Size | AA |
| Length | 6″ |
| Includes | TA51 Flattop Mount |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 18.10 oz |
| Exit Pupil Diameter | 8.13mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Trijicon 100190 ACOG Black Hardcoat Anodized 4x 32mm LED Illuminated Red Crosshair .223/5.56 BDC Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Steiner 8786 H6Xi Black 3-18x50mm 30mm Tube Illuminated Modern Hunter Reticle
$1,949.99Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99. -
Traditions A1171 Muzzleloader Scope Pack Matte Black 3-9x 40mm
$105.34Original price was: $105.34.$81.03Current price is: $81.03. -
Burris 200017 Droptine Black Matte 3-9x40mm 1″ Tube Ballistic Plex Reticle
$194.99Original price was: $194.99.$149.99Current price is: $149.99. -
Leupold 118772 Pro Gear Alumina Matte Black Aluminum 56mm Obj. 3″ x 56mm Screw On
$103.99Original price was: $103.99.$79.99Current price is: $79.99.





Reviews
There are no reviews yet.