The chevron reticle is designed to be zeroed using the tip at 100 meters. The width of the chevron at the base is 5.53 MOA which is 19″ at 300 meters. This allows range estimation for silhouette targets. Features full line red illumination features black chevron during daytime and tritium illuminates reticle at night. Features outstanding clarity rugged housing always on- always ready and ‘both eyes open” design. Includes a thumbscrew flattop adaptor 4X32 Scopecoat LENSPEN lanyard assembly for adjuster caps Trijicon logo sticker ACOG manual and warranty card.
| Brand | Trijicon |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | ACOG |
| Magnification | 4x |
| Reticle | Illuminated Red Chevron .223 / 5.56 BDC |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | ACOG Flattop Mount |
| Finish | Sniper Gray |
| Field of View | 36.80 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Objective | 32mm |
| Eye Relief | 1.50″ |
| Length | 5.80″ |
| Includes | TA51 Flattop Mount |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 15.10 oz |
| Exit Pupil Diameter | 8.13mm |
Be the first to review “Trijicon 100308 ACOG Sniper Gray 4x 32mm Illuminated Red Chevron .223/5.56 BDC Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Steiner 8786 H6Xi Black 3-18x50mm 30mm Tube Illuminated Modern Hunter Reticle
$1,949.99Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99. -
Traditions A1171 Muzzleloader Scope Pack Matte Black 3-9x 40mm
$105.34Original price was: $105.34.$81.03Current price is: $81.03. -
Burris 200017 Droptine Black Matte 3-9x40mm 1″ Tube Ballistic Plex Reticle
$194.99Original price was: $194.99.$149.99Current price is: $149.99. -
Leupold 118772 Pro Gear Alumina Matte Black Aluminum 56mm Obj. 3″ x 56mm Screw On
$103.99Original price was: $103.99.$79.99Current price is: $79.99.






Reviews
There are no reviews yet.