The Trijicon VCOG 1-6×24 LED riflescope accommodates close quarter battle (CQB) and long distance marksmanship. It features superior glass quality and light gathering capabilities with zero distortion first focal plane reticle allows the sub tensions and drops to remain true at any magnification offers 6 adjustable brightness settings for the LED reticle and constant eye relief. When powered by a lithium AA battery it boasts a considerable battery life of 700 hours at a 4 setting (constant on). Waterproof for up to 20 meters (66ft) the VCOG comes standard with a quick-release mount for any 1913 Picatinny rail. Includes thumb screw mount AA battery LENSPEN Trijicon logo sticker manual and warranty card.
Trijicon 1600004 VCOG 1-6x 24mm Obj 95-15.90 ft @ 100 yds FOV Matte Black Finish LED Illuminated Red Segmented Circle w/Crosshair 308 175gr W/TA51 Mount
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,706.18 Original price was: $2,706.18.$2,081.68Current price is: $2,081.68.
Availability: 2 in stock
| Brand | Trijicon |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | VCOG |
| Magnification | 1-6x |
| Reticle | Illuminated Red LED Segmented Circle w / Crosshair 308 175gr |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | ACOG Flattop Mount |
| Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Field of View | 95 – 15.90 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Focal Plane | First |
| Objective | 24mm |
| Eye Relief | 4″ |
| Battery Size | AA |
| Windage Adjustment | 90 MOA |
| Length | 10.05″ |
| Elevation Adjustment | 90 MOA |
| Includes | TA51 Flattop Mount |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 23.20 oz |
| Exit Pupil Diameter | 10.40 – 3.81mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Trijicon 1600004 VCOG 1-6x 24mm Obj 95-15.90 ft @ 100 yds FOV Matte Black Finish LED Illuminated Red Segmented Circle w/Crosshair 308 175gr W/TA51 Mount” Cancel reply
Related Products
-
Steiner 8786 H6Xi Black 3-18x50mm 30mm Tube Illuminated Modern Hunter Reticle
$1,949.99Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99. -
Traditions A1171 Muzzleloader Scope Pack Matte Black 3-9x 40mm
$105.34Original price was: $105.34.$81.03Current price is: $81.03. -
Burris 200017 Droptine Black Matte 3-9x40mm 1″ Tube Ballistic Plex Reticle
$194.99Original price was: $194.99.$149.99Current price is: $149.99. -
Leupold 118772 Pro Gear Alumina Matte Black Aluminum 56mm Obj. 3″ x 56mm Screw On
$103.99Original price was: $103.99.$79.99Current price is: $79.99.





Reviews
There are no reviews yet.