The Trijicon AccuPoint operate battery free-eliminating the potential for failure during critical moments in the field. They feature Trijicon’s Manual Brightness Adjustment Override which allows you to control the light output of the fiber-optics during daylight multi-layer coated lenses for superior light transmission with no distortion quick-focus eyepiece long-eye relief and precise windage and elevation adjustments. Includes Trijicon logo sticker LENSPEN set of Lenscaps Accupoint manual and warranty card.
| Brand | Trijicon |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | AccuPoint |
| Magnification | 3-9x |
| Tube Diameter | 1″ |
| Reticle | Illuminated Red Triangle Post |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Field of View | 33.80 – 11.30 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 40mm |
| Eye Relief | 3.20″ – 3.60″ |
| Windage Adjustment | 50 MOA |
| Length | 12.40″ |
| Elevation Adjustment | 50 MOA |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 13.40 oz |
| Exit Pupil Diameter | 13.21 – 4.32mm |
Be the first to review “Trijicon 200010 AccuPoint Black Hardcoat Anodized 3-9x 40mm 1″ Tube Illuminated Red Triangle Post Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Steiner 8786 H6Xi Black 3-18x50mm 30mm Tube Illuminated Modern Hunter Reticle
$1,949.99Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99. -
Traditions A1171 Muzzleloader Scope Pack Matte Black 3-9x 40mm
$105.34Original price was: $105.34.$81.03Current price is: $81.03. -
Burris 200017 Droptine Black Matte 3-9x40mm 1″ Tube Ballistic Plex Reticle
$194.99Original price was: $194.99.$149.99Current price is: $149.99. -
Leupold 118772 Pro Gear Alumina Matte Black Aluminum 56mm Obj. 3″ x 56mm Screw On
$103.99Original price was: $103.99.$79.99Current price is: $79.99.





Reviews
There are no reviews yet.