The Trijicon AccuPoint operate battery-free eliminating the potential for failure during critical moments in the field. They feature Trijicon’s Manual Brightness Adjustment Override multi-layer coated lenses for superior light transmission with no distortion quick-focus eyepiece long-eye relief and precise windage and elevation adjustments. Includes Trijicon logo sticker LENSPEN set of Lenscaps Accupoint manual and warranty card.
Trijicon 200035 AccuPoint Black Hardcoat Anodized 2.5-10x56mm 30mm Tube Illuminated Red Triangle Post Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$967.03 Original price was: $967.03.$743.87Current price is: $743.87.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Trijicon |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | AccuPoint |
| Magnification | 2.5-10x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Reticle | Illuminated Red Triangle Post |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Field of View | 37.60 – 10.10 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 56mm |
| Eye Relief | 2.80″ – 4.10″ |
| Windage Adjustment | 60 MOA |
| Length | 13.80″ |
| Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 20.70 oz |
| Exit Pupil Diameter | 16.26 – 5.59mm |
Be the first to review “Trijicon 200035 AccuPoint Black Hardcoat Anodized 2.5-10x56mm 30mm Tube Illuminated Red Triangle Post Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Steiner 8786 H6Xi Black 3-18x50mm 30mm Tube Illuminated Modern Hunter Reticle
$1,949.99Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99. -
Traditions A1171 Muzzleloader Scope Pack Matte Black 3-9x 40mm
$105.34Original price was: $105.34.$81.03Current price is: $81.03. -
Burris 200017 Droptine Black Matte 3-9x40mm 1″ Tube Ballistic Plex Reticle
$194.99Original price was: $194.99.$149.99Current price is: $149.99. -
Leupold 118772 Pro Gear Alumina Matte Black Aluminum 56mm Obj. 3″ x 56mm Screw On
$103.99Original price was: $103.99.$79.99Current price is: $79.99.





Reviews
There are no reviews yet.