The Trijicon AccuPoint operate battery free-eliminating the potential for failure during critical moments in the field. They feature Trijicon’s Manual Brightness Adjustment Override multi-layer coated lenses for superior light transmission with no distortion quick-focus eyepiece long-eye relief and precise windage and elevation adjustments. Includes Trijicon logo sticker LENSPEN set of Lenscaps Accupoint manual and warranty card.
| Brand | Trijicon |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | AccuPoint |
| Magnification | 1-4x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Reticle | Illuminated Duplex Crosshair w / Green Dot |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Field of View | 24.10 – 94.20 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 24mm |
| Eye Relief | 3.20″ |
| Windage Adjustment | 90 MOA |
| Length | 10.30″ |
| Focus Type | Quick |
| Elevation Adjustment | 90 MOA |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 14.40 oz |
| Exit Pupil Diameter | 17.53 – 5.08mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Trijicon 200071 AccuPoint Black Hardcoat Anodized 1-4x 24mm 30mm Tube Illuminated Duplex Crosshair w/Green Dot Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Steiner 8786 H6Xi Black 3-18x50mm 30mm Tube Illuminated Modern Hunter Reticle
$1,949.99Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99. -
Traditions A1171 Muzzleloader Scope Pack Matte Black 3-9x 40mm
$105.34Original price was: $105.34.$81.03Current price is: $81.03. -
Burris 200017 Droptine Black Matte 3-9x40mm 1″ Tube Ballistic Plex Reticle
$194.99Original price was: $194.99.$149.99Current price is: $149.99. -
Leupold 118772 Pro Gear Alumina Matte Black Aluminum 56mm Obj. 3″ x 56mm Screw On
$103.99Original price was: $103.99.$79.99Current price is: $79.99.





Reviews
There are no reviews yet.