The ACOG is internally-adjustable compact telescopic sights with Tritium-illuminated reticle patterns for use in low light or at night. It combines traditional precise distance marksmanship with close-in aiming speed. This model is designed for use with the M16 family every feature of its mechanical and optical design was chosen for a single purpose: to provide increased hit potential in all lighting conditions without failure prone batteries. Includes a thumbscrew flattop adapter 4×32 Scopecoat LENSPEN lanyard assembly for adjuster caps Trijicon logo sticker ACOG BAC manual and warranty card.
| Brand | Trijicon |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | ACOG |
| Magnification | 4x |
| Reticle | Illuminated Red Crosshair .223 / 5.56 BDC |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | ACOG Flattop Mount |
| Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Field of View | 36.80 ft @ 100 yds |
| Objective | 32mm |
| Eye Relief | 1.50″ |
| Length | 5.80″ |
| Includes | TA51 Flattop Mount |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 15.10 oz |
| Exit Pupil Diameter | 8.13mm |
Be the first to review “Trijicon 100233 ACOG Black Hardcoat Anodized 4x32mm Illuminated Red Crosshair .223/5.56 BDC Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Steiner 8786 H6Xi Black 3-18x50mm 30mm Tube Illuminated Modern Hunter Reticle
$1,949.99Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99. -
Traditions A1171 Muzzleloader Scope Pack Matte Black 3-9x 40mm
$105.34Original price was: $105.34.$81.03Current price is: $81.03. -
Burris 200017 Droptine Black Matte 3-9x40mm 1″ Tube Ballistic Plex Reticle
$194.99Original price was: $194.99.$149.99Current price is: $149.99. -
Leupold 118772 Pro Gear Alumina Matte Black Aluminum 56mm Obj. 3″ x 56mm Screw On
$103.99Original price was: $103.99.$79.99Current price is: $79.99.





Reviews
There are no reviews yet